Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aport, a zwrot ulgi na zakup kasy

28 sierpnia 2019 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Przedsiębiorca, który prowadząc jednoosobową działalność skorzystał 
z ulgi kupując kasę fiskalną, a następnie działalność tę wniósł do spółki cywilnej, nie musi zwracać przyznanej wcześniej ulgi.

- Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą od 1 stycznia 2018 r. w zakresie handlu detalicznego. Od kwietnia 2018 r. ewidencjonuje on obrót za pomocą kasy fiskalnej. Z tytułu zakupu kasy przedsiębiorca skorzystał z ulgi na jej zakup (700 zł po wcześniejszej weryfikacji przez urząd skarbowy). Obecnie przedsiębiorca wniósł swą jednoosobową działalność gospodarczą do spółki cywilnej (prowadzącej działalność także w zakresie handlu detalicznego). Ponieważ działalność została wniesiona i jest kontynuowana w formie spółki cywilnej – kasa została przekazana do urzędu skarbowego, gdzie sczytano pamięć dotychczasową i wgrano nową. Czy w tej sytuacji podatnik musi zwrócić ulgę na zakup kasy fiskalnej otrzymaną, gdy działalność była prowadzona jednoosobowo?

Stosownie do art. 111 ust. 6 ustawy o VAT, podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży zakończą działalność gospodarczą lub nie poddadzą kas rejestrujących w terminach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 111 ust. 7a pkt 4 ustawy o VAT obowiązkowemu przeglądowi technicznemu przez właściwy podmiot prowadzący serwis, a także w innych przypadkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11443

Wydanie: 11443

Spis treści
Zamów abonament