Bez prawa rozporządzania gotówką nie ma daniny
Sam fakt przelania pieniędzy na konto bankowe określonej osoby w celu ich przechowania i przekazania wskazanej przez wpłacającego innej osobie nie jest samodzielną podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W czerwcu 2016 r. fiskus określił podatnikowi podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) od depozytu nieprawidłowego. Kwota była niebagatelna bo wyniosła ponad 20 tys. zł. A z akt sprawy wynikało, że mężczyzna trafił na widelec skarbówki przy okazji sprawdzania rzetelności jego małżeńskich rozliczeń PIT za 2013 r. Okazało się bowiem, że w 2013 r. na prywatny rachunek bankowy mężczyzny wpłynęło ponad milion złotych, które zostało przekazane spółkom.
Poproszony o wyjaśnienia tłumaczył, że był zatrudniony w spółce zajmującej się handlem złomem na stanowisku zastępcy dyrektora ds. handlowych i logistyki. W ramach wykonywanych dla spółki obowiązków służbowych jej udziałowiec jako jego bezpośredni przełożony, dokonywał przelewów środków pieniężnych z konta bankowego firmy na jego prywatne konto bankowe. Środki te, w ramach realizacji polecenia służbowego, były następnie przez niego wypłacane w formie gotówki i wpłacane do kasy spółki. Wpłaty te dokumentowane były przez kasjerkę i księgowość w formie raportów kasowych. On natomiast nie otrzymywał dowodów KP.
Mężczyzna wskazał też co było powodem takiego postępowania. Chodziło o to, że za sprzedaż złomu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta