Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za czyje pieniądze budowane jest lotnisko w Radomiu

28 sierpnia 2019 | Ekonomia
Port lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku
źródło: Fotorzepa
Port lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku

„Budowa lotniska w Radomiu jest finansowana z publicznych pieniędzy"
– czytamy w niektórych mediach. 
Tę informację powtarzają przeciwni temu projektowi politycy i eksperci. Partnerem publikacji jest Przedsiębiorstwo Państwowe PORTY LOTNICZE

 

Nic bardziej mylnego. To mit. Nowe lotnisko w Radomiu powstaje wyłącznie za pieniądze Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze, czyli PPL. I to jest fakt. Budowa radomskiego portu ma kosztować 467 mln zł, a docelowo, gdyby znalazł uzasadnienie ekonomiczne wariant z przepustowością na 10 mln pasażerów, nawet miliard złotych. I podatnicy nie dołożą do niego ani złotówki. W zamian będą mogli korzystać z nowoczesnego lotniska czarterowego, skąd wygodnie polecą na wakacje. Będzie to również port dopasowany do wymogów niskokosztowych linii lotniczych. Także dla tych, które korzystały wcześniej z przepełnionego warszawskiego Lotniska Chopina. I będzie dla nich wyraźnie tańszy.

Oficjalny termin oddania portu do użytku to koniec 2020 r. I wiadomo, że nie jest zagrożony. I to pomimo faktu, że polski rynek budowlany przeżywa w tej chwili poważne kłopoty, co najlepiej widać po odchodzeniu kolejnych ekip z budowy autostrad.

Z jakich środków w takim razie ma być budowany, skoro państwo nie wyda ani złotówki? Ze środków własnych PPL, które są firmą mogącą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11443

Wydanie: 11443

Spis treści
Zamów abonament