Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Modny intermodal

28 sierpnia 2019 | Dodatki Jednodniowe

Politycy promują połączenia intermodalne, które odciążą drogi oraz usprawnią obsługę portów morskich..

Zdanych Eurostatu wynika, że udział kolei w pracy przewozowej transportu w Europie zmalał z ponad 35 proc. w 2005 do niecałych 25 proc. w 2016 roku. Ogólnie praca przewozowa kolei wzrosła o 1,3 proc., a stało się to dzięki przewozom intermodalnym, które powiększyły się w tym okresie o połowę.

Z uwagi na systematyczny wzrost przewozów intermodalnych, czyli przewozów ładunków wykorzystujących więcej niż jeden rodzaj transportu, polityka transportowa Unii Europejskiej szczególnie akcentuje rozwój logistyki.

Dwucyfrowe zwyżki

Sukces całego łańcucha transportu zależny jest od właściwego funkcjonowania terminali, a w tym od ich zdolności przeładunkowej, rozwiniętego zaplecza, skomunikowania kolejowego oraz drogowego, kosztowej efektywności i zakresu oferowanych usług. Przykładowo w 2018 roku w Polsce przetransportowano koleją ponad 17 mln ton ładunków intermodalnych, co stanowi wzrost o 15,6 proc. rok do roku.

W terminalach intermodalnych przeładunki zwiększyły się w 2018 roku o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11443

Wydanie: 11443

Spis treści
Zamów abonament