Społeczeństwa i firmy w drodze do neutralności klimatycznej
DEBATA | Skuteczna dbałość o klimat wymaga zarówno ewolucji w codziennych nawykach ludzi, jak i zmiany podejścia biznesu
Otym, jaką drogą Europa, a w tym przede wszystkim Polska, powinna iść w stronę większej dbałości o klimat, rozmawiali uczestnicy debaty „Neutralność klimatyczna – wyraz ambitnej polityki środowiskowej czy utopia?", która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej". Unia Europejska zawiesiła sobie poprzeczkę wysoko i zamierza być neutralna klimatycznie do 2050 r.
Wyzwanie cywilizacyjne i społeczne
– O neutralności klimatycznej należy myśleć jako o wyzwaniu cywilizacyjnym i społecznym. Nadanie takiego rozumienia sprawy naszym społeczeństwom będzie jednym z pierwszych wyzwań stojących przed politykami – powiedział Michał Kurtyka, prezydent COP24. – Bo dotychczas jako państwa nie weszliśmy głęboko w dyskusję o tym, co jest zapisane w porozumieniu paryskim. A tam właśnie jest zapisana neutralność klimatyczna w II połowie XXI w.
– I nie jest to już sprawa decyzji np. jednego stanu USA o odejściu od paliw kopalnych, ale kwestia szerokich decyzji dotyczących transportu. Nie tylko osobowego, ale też towarowego: ciężarówek, samolotów, statków. To kwestia przemysłu: z czego będziemy wytwarzać w przyszłości stal i cement. I kwestia rolnictwa. Bo pamiętajmy, że ten sektor jest dziś na świecie jednym ze znaczących emitentów gazów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta