Zapowiedź zmiany niemieckiego modelu gospodarki rynkowej
Zieloni idą od miesięcy jak burza. Na razie w sondażach, ale najdalej za dwa lata odbędą się wybory do Bundestagu. W ich wyniku kanclerzem Niemiec po raz pierwszy może zostać polityk tej partii.
Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) oraz lewicowi Zieloni to jedyne ugrupowania na niemieckiej scenie politycznej, które rosną w siłę. Po upadku SPD Zieloni postrzegani do niedawna jako zagubione dzieci socjaldemokratów stali się drugą siłą polityczną w Niemczech. Mogą dzisiaj liczyć na poparcie 22– 24 proc. obywateli, o 5–6 punktów mniej niż CDU/CSU.
W takiej sytuacji nie dziwi obejmowanie przez ich przedstawicieli stanowisk burmistrzów dużych miast. Ostatnio takie stanowisko w Hanowerze, 530-tys. stolicy Dolnej Saksonii, zdobył Belit Onay, 38-letni polityk Zielonych, muzułmanin i posiadacz tureckiego paszportu, oczywiście obok niemieckiego. Reprezentanci tej partii rządzą już w Stuttgarcie, Darmstadcie, Tybindze czy Greifswaldzie. Na tym nie koniec.
Wiele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta