Wyzwanie: zrównoważone korzystanie z zasobów
ENERGETYKA | Linearny model gospodarki już się wyczerpał
Powszechnie funkcjonuje dziś na świecie linearny model gospodarki. Jest on oparty na prostym schemacie: weź, zużyj, wyrzuć.
Takie myślenie prowadzi jednak do coraz większej konsumpcji, a co za tym idzie, zwiększonej produkcji śmieci, w ten sposób nie tylko marnujemy surowce, które moglibyśmy wykorzystać, ale przede wszystkim negatywnie wpływamy na środowisko naturalne. W tym popularnym modelu wykorzystujemy jedynie nowe surowce, zwiększając tym samym zapotrzebowanie na nie.
Wartość obiegu cyrkularnego
Zamiast wyczerpywać coraz uboższe złoża, warto pomyśleć o ponownym wykorzystaniu materiałów już wydobytych. Na takiej właśnie zasadzie opiera się gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ). W modelu tym materiałów się używa, a nie się je zużywa.
GOZ oparta jest na pętli, w której powstające odpady zamieniane są z powrotem na surowce. W realizacji tej idei nie chodzi wyłącznie o zwiększenie potencjału recyklingu, ale o rozszerzenie wartości cyrkularnego obiegu w całym łańcuchu dostaw. Oznacza to zatem zarówno odnawianie i naprawianie przedmiotów, jak i sprzedawanie usług zamiast produktów.
– Myśląc o gospodarce o obiegu zamkniętym, Fortum pokazuje, jak ważne jest środowisko naturalne. Społeczeństwa produkują zbyt dużo, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta