Nowy zielony ład dla Górnego Śląska
transformacja | Zagłębie i Śląsk potrzebują programu, który wesprze rozwój miejsc pracy poza górnictwem
Górny Śląsk się zmienia. Zmienia się krajobraz śląskich miast: zamyka się kopalnie, górnicy odchodzą z pracy. Jak grzyby po deszczu powstają nowe firmy i nowe miejsca pracy. Tymczasem projektując zieloną przyszłość Górnego Śląska, nie można zapomnieć o lękach i szczęściu mieszkańców.
Po pierwsze, mieszkańcy Górnego Śląska potrzebują nadziei. Są zmęczeni propagandą o sukcesie polskiego górnictwa. Oczekują rzetelnej informacji, dlaczego kopiąc codziennie w bardzo ciężkich warunkach polskie czarne złoto, importujemy 13 mln ton węgla z Rosji.
Lęk o życie i pracę
Życie rodzin górniczych na Śląsku nie jest mi obce – także w mojej rodzinie mężczyźni pracowali w kopalniach. Ściany sypialni u mojego dziadka zdobią górnicze szable i medale, a barwnych historii o pracy w kopalni niejednokrotnie słuchaliśmy przy okazji rodzinnych uroczystości. Pamiętam z dzieciństwa, jak przed wyjściem do pracy w kopalni całowano ojca na pożegnanie, ponieważ nigdy nie było wiadomo, czy wróci. Także dziś, pomimo pracy w nieludzkich i bardzo niebezpiecznych warunkach, górnicy boją się o swoje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta