Miasta – klimatyczni liderzy?
WYZWANIA | W miastach żyje już ponad połowa ludzkości. W 2050 r. wskaźnik ten ma sięgnąć 68 proc. – więcej niż dziś w Polsce
Wielokrotnie powtarzana statystyka dotycząca przyrostu liczby ludności w miastach niesie ze sobą wymierne konsekwencje dla środowiska. Bank Światowy wskazuje, że centra miast zajmują dziś raptem 0,51 proc. ogólnej powierzchni lądowej planety – jednocześnie generują aż 82 proc. globalnego PKB, odpowiadając za ponad 80 proc. zużycia energii oraz przeszło 70 proc. emisji gazów cieplarnianych.
Szczególnie ten ostatni wskaźnik pokazuje, że lokalne społeczności – wyposażone w odpowiednie narzędzia prawno-administracyjne – mogą odegrać istotną rolę w przezwyciężeniu kryzysu klimatycznego.
Uwagę na ten fakt zwraca m.in. Program ONZ ds. Środowiska (UN Environment), który w raportach z cyklu Emissons Gap odnotowuje skalę luki między aktualnymi celami redukcji emisji a działaniami niezbędnymi do tego, by ograniczyć skalę wzrostu średniej, globalnej temperatury o 2, a najlepiej 1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do epoki przedprzemysłowej.
W sieci raźniej
W zmniejszaniu tej luki miasta – obok innych aktorów niepaństwowych, takich jak biznes – mogą odegrać istotną rolę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta