Podziel się energią z sąsiadem
rozmowa | Transformacja energetyczna wymaga zaangażowania w nią społeczeństwa – mówi Joanna Furmaga
Więcej niż energia, energetyka obywatelska. Jaka idea wam przyświeca?
JOANNA FURMAGA: Idea energetyki obywatelskiej nie zasadza się tylko na tym, że każdy sam może wyprodukować sobie prąd, zainstalować pompę ciepła i dzięki temu mieć praktycznie zerowe rachunki. Chodzi o zmianę myślenia o transformacji energetycznej i zaangażowanie w nią społeczeństwa.
No właśnie, to czym jest ta transformacja?
Nic nie powinno stać na przeszkodzie, by ludzie i na wsi, i w miastach się skrzykiwali, inwestowali w infrastrukturę i przez lata jako spółdzielcy czerpali z tego korzyści.
Dzięki takiemu podejściu ludzie w sposób bardziej świadomy podchodzą do zmian klimatu. To, że kryzys klimatyczny postępuje, to fakt, ale pytanie, co każdy z nas może zrobić – zwłaszcza wobec narastających postaw katastroficznych pod hasłem „jest już za późno, więc nie ma sensu niczego robić". Energetyka obywatelska jest jedną z aktywności, gdzie stajemy się częścią rozwiązania i czujemy sprawczość. Ludzie, którzy decydują się na fotowoltaikę, są dumni nie tylko z tego, że będą mieli energię prawie za darmo, ale również, że robią coś konkretnego dla środowiska i klimatu. I stają się ambasadorami takich rozwiązań....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta