Naprawmy dialog społeczny w Polsce
Wojciech Warski Rada Dialogu Społecznego powinna opiniować niektóre ustawy już na etapie założeń i mieć prawo głosu wobec tzw. projektów poselskich.
RDS jest jedynym podmiotem ustawowo regulowanego kontaktu rządzących z organizacjami społecznymi. Tryb współpracy RDS z rządem był jednak co najmniej nieefektywny, a Rada, z natury konsultacyjna, a nie decyzyjna, została sprowadzona do roli fasady.
Ostatnio było o niej głośno z powodu pozamerytorycznych działań najnowszego członka po stronie pracodawców. Jakiekolwiek były faktyczne cele tych wymian „grzeczności", próba narzucenia większości zdania mniejszości odbiła się negatywnie na postrzeganiu wszystkich organizacji pracodawców z RDS. Czy była to realizacja jakiejś misji zleconej, czy tylko szkodliwa próba zaznaczenia swej obecności, nie przysporzyło to powagi w oczach opinii publicznej i dało paliwo do zbędnych komentarzy o próbie ustawiania sobie RDS przez jakieś siły po stronie rządzących.
Objęcie przewodnictwa w RDS przez dr. Andrzeja Malinowskiego, szefa Pracodawców RP, oznacza koniec sztucznie podgrzewanej „wojny wśród pracodawców". Działania dezintegracyjne straciły sens, a osoba nowego przewodniczącego daje szansę na nowe otwarcie i zajęcie się patrzeniem do przodu. Tym bardziej warto się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta