Zużycie tworzyw sztucznych na świecie będzie rosło
ŚRODOWISKO | Problem plastikowych odpadów można rozwiązać m.in. dzięki wdrożeniu zasad gospodarki obiegu zamkniętego
Wostatnich latach wokół tworzyw sztucznych narosło wiele mitów i kontrowersji.
Mimo że na całym świecie ich znaczenie rośnie i są obecne niemal w każdej dziedzinie naszego życia (zwłaszcza w opakowaniach, przedmiotach codziennego użytku, budownictwie i motoryzacji), to jeszcze szybciej rośnie wobec nich niechęć. W dużej mierze jest to konsekwencja problemów związanych z plastikowymi odpadami zagrażającymi środowisku.
Materiały alternatywne
Gdy górują emocje, mało kto zauważa, że to nie tworzywa sztuczne same w sobie są problemem, tylko to, jak ludzie z nimi postępują, gdy wyprodukowane z nich wyroby uznają już za niepotrzebne. Co więcej, tworzywa przyczyniają się w większym stopniu do ochrony środowiska niż ich odpowiedniki.
Teoretycznie plastikowe butelki, zabawki czy akcesoria samochodowe można zastąpić ich odpowiednikami ze szkła, metalu czy papieru. Jak wynika z badań, na zastąpienie 1 tony wyrobów z tworzyw sztucznych należałoby jednak średnio przeznaczyć 4,1 tony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta