Ocieplenie poprzez kulturę
Mimo trwającej od kilku lat zimnej wojny i zawieszonych kontaktów politycznych polsko-rosyjska współpraca kulturalna kwitnie.
Dziecięca zabawka smok wawelski wyprodukowana w Warsztatach Krakowskich w 1918, gumowe kółko do gry w ringo, kultowy przysmak Ptasie Mleczko, symbol Polski Walczącej, fotel Chierowskiego 366, logo Solidarności, torba z Pewexu, a nawet płyn do mycia naczyń Ludwik. – Ostatnim obiektem wystawy jest koszulka z napisem „dziadostwo". Pozbierałem wiele rzeczy, które ludzie w Polsce często uważają za śmieci i wyrzucają. Myśmy w ten sposób opowiedzieli historię 100-lecia niepodległej Polski – mówi „Rzeczpospolitej" kuratorka wystawy „Elementarz polskiego designu" Ewa Solarz z Instytutu Adama Mickiewicza, który promuje polską kulturę za granicą. Wystawa była już w Budapeszcie, Wiedniu, Berlinie, a nawet Seulu. Tym razem wylądowała w północnej stolicy Rosji.
W środę wystawę otwarto w twierdzy Pietropawłowskiej, słynnym carskim więzieniu, które również zapisało się w historii Polski. Jednym z najbardziej znanych więźniów twierdzy był Tadeusz Kościuszko.
Mimo wszystko
– Gdy wszedłem na tę salę, pomyślałem o tym, jak wspaniale zmienił się świat. Polacy nie boją się już przebywać w twierdzy Pietropawłowskiej. Świat się zmienił. W relacjach polsko-rosyjskich często lubią doszukiwać się wszelkich dramatycznych momentów, ale w rzeczywistości w naszej wspólnej historii było wiele wspaniałych i pozytywnych rzeczy –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta