Bycie podatnikiem VAT to za mało, by nie płacić PCC
Nie ma podatku od czynności cywilnoprawnych, gdy konkretna transakcja jest objęta podatkiem od towarów i usług jako realizowana w ramach działalności gospodarczej lub gdy jedna ze stron tej czynności jest zwolniona z VAT. Lidia Rubińska
∑ Spółka z siedziba w Warszawie o statusie podatnika VAT prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych. Spółka zamierza udzielić jednorazowej, oprocentowanej pożyczki francuskiej spółce powiązanej w kwocie 1 mln zł. Czy pożyczka udzielona przez spółkę polską zagranicznej spółce powiązanej powinna być opodatkowana VAT? – pyta czytelniczka.
Według art. 15 ust. 2 ustawy o VAT podatnikami tego podatku są osoby wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Za działalność gospodarczą ustawa ta uznaje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Nawet jednorazowo
Z powołanych przepisów wynika, że działalność gospodarcza obejmuje m.in. wszelką działalność usługodawców, a także czynności polegające na wykorzystywaniu towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Opodatkowanie VAT określonej transakcji wymaga więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta