Odpłatny przewóz pracowników bez paragonu
Pracodawca, który nabywa od innego przedsiębiorcy usługi transportowe, a następnie refakturuje je na członków swojej załogi, nie nabija tej odsprzedaży na kasę rejestrującą.
Pracodawcy, chcąc ułatwić dojazdy swoim pracownikom do zakładu pracy, coraz częściej oferują im zorganizowane przejazdy w formie komunikacji autobusowej. Niekiedy tego rodzaju transport pracodawcy zapewniają bezpłatnie, jednak można spotkać się również z odpłatną formą. Przy odpłatności przez pracowników za transport pojawia się wątpliwość, czy tego rodzaju świadczenie ze strony pracodawcy powinno być ewidencjonowane za pomocą kasy rejestrującej lub może konieczne jest wystawianie faktur.
Refakturowanie usługi
Do rzadkości należą sytuacje, gdy pracodawca we własnym zakresie świadczy usługi transportu, więc wyjaśnienie takiej opcji zostało opisane w skrócie w dalszej części artykułu. Pracodawcy bowiem w głównej mierze korzystają z zewnętrznych przedsiębiorstw przewozowych w celu dowozu pracowników do zakładu pracy. Nabywają usługi transportu osobowego, po czym kosztami takiej usługi obciążają stosunkowo pracowników korzystających z dojazdu. W sytuacji, gdy pracodawca nabywa usługi przewozu dla swoich pracowników, którzy ponoszą pełny koszt tej usługi, dochodzi do tzw. refakturowania usługi opisanego w art. 8 ust. 2a ustawy o VAT. W myśl tego przepisu, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta