Czas na systemowe wsparcie dla produkcji leków
Cena nie powinna być jedynym miernikiem. Liczy się przede wszystkim jakość leku i bezpieczeństwo pacjenta.
Nie do końca wiemy, jak potoczą się losy pandemii w Polsce i na świecie. Już teraz jednak powinniśmy wyciągać z niej wnioski. Pozostaje mieć nadzieję, że wszyscy – w tym szczególnie politycy – zrozumieją, że bezpieczeństwo Polski i jej obywateli to przede wszystkim bezpieczeństwo zdrowotne – w tym bezpieczeństwo związane ze stałym dostępem do potrzebnych nam leków.
Tymczasem ostatnie lata pokazały, jak bardzo zaczęliśmy kierować się wyłącznie zmniejszaniem kosztów w miejsce patrzenia na cały ciąg produkcji, dostaw, dystrybucji leków oraz ich bezpieczeństwo.
Kiedyś gdy w całej Europie zamykano produkcje API (aktywna substancja farmaceutyczna) i transferowano ją do Azji, firma farmaceutyczna Servier – jako jedna z nielicznych firm – utrzymała jego produkcję we własnych zakładach na terenie Unii Europejskiej, pomimo że wiązało się to i nadal wiąże ze zdecydowanie większymi kosztami. Daje to jednak większą kontrolę zarówno nad jakością produkcji leku, jak i gwarancję ciągłości dostaw, tak by zaspokoić potrzeby wszystkich pacjentów przyjmujących leki firmy. A tych w Europie jest kilkadziesiąt milionów, z czego ponad milion w Polsce.
Dla wielu firm i polityków ta strategia wydawała się być podejściem nieadekwatnym do sytuacji rynkowej. Było to rozwiązanie rzadko stosowane przez inne firmy farmaceutyczne. Ostatnie lata pokazały, że kilkakrotnie substancje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta