Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana warty czy wartowni

15 czerwca 2020 | Dodatek
Sławomir Mrożek (1930–2013) – pisarz, jeden z największych polskich dramaturgów XX wieku. Przez kilka lat rysował  do „Plusa Minusa” swoje „Kazania na górce”
źródło: materiały prasowe
Sławomir Mrożek (1930–2013) – pisarz, jeden z największych polskich dramaturgów XX wieku. Przez kilka lat rysował do „Plusa Minusa” swoje „Kazania na górce”

Kazimierz Dziewanowski Wszystkie siły polityczne powinny podzielić się odpowiedzialnością za przeprowadzenie reform niezbędnych, by Polska mogła wejść w XXI w. jako równorzędny partner innych krajów europejskich.

Komuniści utracili władzę [w 1989 r. – przyp. red.] i stało się to w sposób bezkrwawy. Nastąpił czteroletni okres rządów dotychczasowej opozycji. Przemieniła się ona teraz w grupę rządzącą i stało się to ku jej wielkiemu zdumieniu i zaskoczeniu. Okres ten właśnie się zakończył i pora powiedzieć o nim parę zdań podsumowania. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że na wnikliwą ocenę jest za wcześnie, a poza tym wiele spraw nadal się toczy i nie jest to ani ostatnie rozdanie kart, ani ostatnia odsłona dramatu. Jednakże pewien ważny czas z pewnością przeminął.

Członkowie ówczesnej opozycji demokratycznej, biorąc na siebie odpowiedzialność za sprawy państwowe, mieli zadanie nieporównanie trudniejsze niż dotychczasowi władcy, którzy sobie z tym zadaniem i tak nie poradzili, doprowadzając gospodarkę do stanu upadku, rozkręcając hiperinflację, przemieniając państwo w wielkiego międzynarodowego dłużnika.

Nie było na co czekać

Czy wobec swego niedostatecznego przygotowania opozycja powinna była przejąć odpowiedzialność za państwo, czy też może raczej uchylić się od tego i czekać? Ale czekać na co? Aż kraj pogrąży się w chaosie? Aż inflacja osiągnie poziom setek procent dziennie? Aż poleje się krew? Było rzeczą całkowicie już oczywistą, że PZPR nie jest w stanie sprawować rządów i że z kontynuowania stanu istniejącego wyniknąć może tylko katastrofa.[...]...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11684

Wydanie: 11684

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament