Korekta cen transferowych może nie podlegać opodatkowaniu VAT
Jeżeli korekta dotyczy jedynie rentowności poszczególnych typów transakcji i nie zmienia w żaden sposób wynagrodzenia za poszczególne dostawy oraz nie wiąże się z żadnym świadczeniem wzajemnym, to nie ma ona konsekwencji w podatku od towarów i usług.
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 marca 2020 r. (0112-KDIL1-2.4012.719.2019.4.PG).
Spółka będąca częścią międzynarodowej grupy kapitałowej pełni funkcję producenta oraz dystrybutora o ograniczonych ryzykach. W ramach grupy funkcjonuje polityka cen transferowych określająca docelowe marże oraz sposób wewnątrzgrupowych rozliczeń.
Spółka realizuje usługi produkcyjne, produkuje i dostarcza wyroby (towary) na rzecz podmiotów powiązanych, jak również dystrybuuje towary nabyte od tych podmiotów. Wynagrodzenie spółki z tytułu realizacji tych transakcji jest kalkulowane na podstawie metody koszt plus (dla wyrobów) bądź ceny odprzedaży (dla towarów handlowych).
W toku bieżącej działalności podmioty z grupy (w tym spółka) fakturują realizowane czynności na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta