Czasem potrzebna jest analiza zgodności
Analizę zgodności należy przygotować wtedy, gdy sporządzenie analizy porównawczej nie jest właściwie w świetle danej metody weryfikacji cen transferowych albo gdy nie ma danych wewnętrznych lub zewnętrznych.
Analiza zgodności ma na celu wykazanie zgodności warunków, na jakich została zawarta transakcja kontrolowana z warunkami, jakie ustaliłyby podmioty niezależne.
W rekomendacjach odnoszących się do sporządzania analizy zgodności wskazano dwa przypadki, w których zasadne jest sporządzenie analizy w tej formie. Po pierwsze, do analizy zgodności można przystąpić w sytuacji, kiedy sporządzenie analizy porównawczej nie jest właściwie w świetle danej metody weryfikacji cen transferowych, np. w przypadku technik wyceny. Drugim przypadkiem, w którym nie jest możliwe sporządzenie analizy porównawczej, jest brak danych wewnętrznych lub zewnętrznych. Co istotne, podatnik powinien zachować należytą staranność w zakresie próby pozyskania danych porównawczych. W praktyce oznacza to konieczność udokumentowania kroków podjętych w celu zidentyfikowania danych porównawczych oraz uzasadnienia braku możliwości zastosowania takich danych.
Opis słowny, tabela, diagram
W rekomendacjach Forum Cen Transferowych wskazano formy, w jakich można przygotować analizę zgodności, a także elementy, jakie powinna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta