Tempo zmian jest znacznie szybsze niż możliwości adaptacji
ROZMOWA | Fizyk atmosfery, profesor nauk o Ziemi, członek korespondent PAN Szymon Malinowski
Jedynym beneficjentem pandemii koronawirusa wydaje się klimat...
Powiedziałbym, że konsekwencje obecnych wydarzeń dla klimatu są stosunkowo niewielkie. Co prawda ograniczyliśmy część naszej działalności,
ale nie w tych sferach, które są dla klimatu kluczowe.
Naprawdę? Wiosną wiele pisano
o spadku emisji.
Ale przede wszystkim emisji aerozoli atmosferycznych i zapylenia – zatem mowa raczej o jakości powietrza, a nie o klimacie.
Ta rzeczywiście się poprawiła w okresie lockdownu, kiedy gwałtownie zatrzymały się transport i część przemysłu. W tej chwili jednak wszystko wróciło do szkodliwej normy, może tylko transport lotniczy działa na mniejszą skalę. Z aut korzystamy jak wcześniej.
Doniesienia, o których pan wspomina, to zaledwie lokalne, drobne zjawiska. Struktura rolnictwa i spożycie mięsa nie zmieniły się ani o jotę. Struktura produkcji energii elektrycznej zmieniła się nieznacznie. Kryzys gospodarczy wymusił niewielkie spadki emisji, ale jeżeli chodzi o model emisji – zmieniło się niewiele. I co ważniejsze: wszyscy niecierpliwie czekają na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta