Jak uzyskać wsparcie na ratowanie lub restrukturyzację firmy
Kolejna w szeregu ustawa stara się przeciwdziałać skutkom gospodarczym Covid-19. Na jej podstawie przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pomoc w walce z kryzysem. Sprawdźmy krok po kroku, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie.
Ekonomiczne skutki pandemii Covid-19 trawią kolejne sektory gospodarki. Skuteczność walki przedsiębiorców z trudnościami finansowymi często uzależniona jest od odpowiedniego otoczenia prawnego. Ogólny kształt tkanki prawnej mającej na celu wspomóc przedsiębiorców w przełamywaniu sytuacji kryzysowych został zawarty w programie rządowym z 22 lipca 2014 r. o tytule Polityka Nowej Szansy (PNS). Wśród jego założeń znalazło się zapewnienie dostępu do pomocy publicznej na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorców. W przeciągu następnych kilku lat obserwowaliśmy ze wszech miar kręte drogi, którymi podążały akty prawne lepiej lub gorzej realizujące ten cel. Gospodarcze skutki pandemii ewokowały potrzebę prędkiej i daleko zasobniejszej aniżeli wcześniej pomocy dla przedsiębiorców w kryzysie. Owocem prac legislacyjnych jest ustawa z 16 lipca 2020 r. o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców (dalej jako: „Ustawa"). Nastawmy zatem przyrządy nawigacyjne na cel pt. „uzyskanie pomocy" i prześledźmy najważniejsze elementy Ustawy.
Dla kogo?
Ustawa bardzo szczegółowo nakreśla wymagania wobec podmiotu, któremu może zostać udzielona pomoc. Nie sposób przedstawić je w kilku prostych słowach bez uszczerbku dla treści, którą niesie brzmienie Ustawy. Na potrzeby artykułu posłużymy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta