Bakteria bardzo niebezpieczna dla ludzi
Szczepionka, która zapobiega pneumokokowemu zapaleniu płuc, jest bezpłatna tylko dla dzieci. Dorośli muszą za nią zapłacić z własnej kieszeni.
Zapalenie płuc jest chorobą znaną od początku ludzkości. Pisał o niej już Hipokrates ok. 460–370 r. p.n.e., podkreślając, że „ zapalenie i schorzenia opłucnej charakteryzują się: ostrą gorączką, bólem po jednej stronie lub obu, obecnością kaszlu przy oddychaniu, a wykrztuszane plwociny są o zabarwieniu jasnym lub szarym". Według „ojca medycyny" zapalenie płuc to choroba nieuleczalna.
Według Mojżesza Majmonidesa (1135–1204 r.), żydowskiego filozofa i lekarza, „podstawowymi objawami zawsze występującymi przy zapaleniu płuc są: ostra gorączka, kłujący opłucnowy ból z boku, krótkie i szybkie oddechy, nierówny puls i kaszel".
W podobny sposób opisywano chorobę aż do XIX w. i niewiele więcej o niej wiedziano. Dopiero w 1875 r. niemiecki patolog Edwin Klebs zaobserwował bakterie w drogach oddechowych osób, które zmarły z powodu zapalenia płuc. Siedem lat później, w 1882 r., inny niemiecki patolog Carl Friedländer zidentyfikował bakterię odpowiedzialną za zapalenie płuc. A dwa lata później Albert Fränkel, niemiecki lekarz żydowskiego pochodzenia, wskazał na Streptococcus pneumoniae jako przyczynę bakteryjnego zapalenia płuc. Samą bakterię w 1881 r. odkryli Ludwik Pasteur wraz z Charlesem Chamberlandem oraz niezależnie George Sternberg.
Na początku XX w. „ojciec współczesnej medycyny" sir William Osler określił zapalenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta