Przekształcenie spółki, a obowiązki wynikające z subwencji PFR
Projekt objęcia spółek komandytowych oraz niektórych spółek jawnych podatkiem CIT spowodował, że większość z nich zaczęła przygotowywać się do zmiany formy prawnej. Taka zmiana może mieć wpływ na uprawnienia do subwencji otrzymanej z Polskiego Funduszu Rozwoju na zwalczanie skutków pandemii.
Z uwagi na skutki prawne przekształcenia, konieczne jest przeanalizowanie tego procesu, pod kątem konsekwencji jakie poniesie spółka w sferze gospodarczej.
Dobrym przykładem może być wpływ skutków przekształcenia na umowy zawarte w związku ze zwalczaniem skutków epidemii Covid-19 w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. Są one różne w zależności rodzaju podmiotu objętego subwencją. Zgodnie zasadami ubiegania się o udział w programie rządowym - Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), konsekwencje przekształcenia są odmienne dla małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) oraz dużych firm. Regulamin tarczy finansowej dotyczący MŚP nie przewiduje bowiem wymogu uzyskania zgody PFR na przekształcenie tych podmiotów, natomiast regulamin dotyczący przyznawania subwencji dla dużych firm taki obowiązek zawiera przy niektórych formach dofinansowania.
Przekształcenie i jego skutki
O przekształceniu możemy mówić w znaczeniu gospodarczym oraz prawnym. Przekształcenie w znaczeniu gospodarczym to np. zbycie przedsiębiorstwa spółki oraz likwidacja spółki, która to przedsiębiorstwo zbyła. Przekształcenie prawne to takie, dla którego przepisy Kodeksu spółek handlowych (KSH,) przewidują specjalną procedurę zmiany formy prawnej przedsiębiorcy np. spółki komandytowej w spółkę jawną. Co to oznacza? W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta