Miejskie koło ratunkowe
Część lokali, w których działały bary, biura podróży, galerie, pustoszeje. Miasta, by ratować tonących najemców, obniżają czynsze, nawet do symbolicznej złotówki.
Stolica ma w zasobach ponad 8,6 tys. lokali użytkowych. Pod koniec września pustych było 588. Od marca liczba pustostanów wzrosła o ok. 100. Najwięcej przybyło ich w Śródmieściu. – Wzrost liczby opuszczanych lokali jest nieznacznie większy niż przed pandemią – mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza. Z lokali wychodzą najróżniejsi najemcy (handel, usługi, gastronomia), podobnie zresztą jak przed pandemią.
Gałecka tłumaczy, że przedsiębiorcy są dziś mniej skłonni do rozpoczynania czy rozszerzania działalności. O lokale ubiega się więc mniej osób, co przekłada się na liczbę pustostanów. – Już od pierwszych dni stanu epidemii wspieramy najemców – podkreśla rzeczniczka. Do 16 listopada czynsze obniżono ponad 3,4 tys. najemców na ponad 30 mln zł.
Druga fala pomocy
Czynsze (do kosztów eksploatacyjnych) zbija Kraków. Tamtejszy Zarząd Budynków Komunalnych dysponuje ponad 2,3 tys. lokali. Od marca ze względu pandemię wypowiedzenia czy prośby o rozwiązanie umów złożyło 76 najemców. – Nie byli w stanie kontynuować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta