Kontrola wykorzystania środków z tarcz antykryzysowych
Dobre przygotowanie się do kontroli może przesądzać w dużej mierze o jej końcowych ustaleniach, a że chaos wywołany pandemią sprzyjał błędom nie warto z tym zwlekać.
Pierwsza fala pandemii wirusa SARS-CoV-2 z jaką mieliśmy do czynienia w marcu bieżącego roku i towarzyszące jej ograniczania w prowadzeniu działalności gospodarczej wymusiła odkręcenie kurków pomocy publicznej na walkę z ekonomicznymi skutkami pandemii. Towarzyszył temu, z czym mamy do czynienia także teraz, olbrzymi pośpiech we wprowadzaniu kolejnych odsłon tzw. tarcz antykryzysowych obejmujących na przemian rozwiązania stricte finansowe (np. mikropożyczka, dofinansowanie wynagrodzeń) i rozwiązania o charakterze organizacyjnym, związanym z przesunięciem niektórych terminów i zniesieniem wybranych obowiązków ciążących na przedsiębiorstwach.
Kontrowersyjne i niejasne przepisy
Próbując objąć ogólną oceną charakter wdrożonych rozwiązań finansowych można pokusić się na stwierdzenie, że z jednej strony były to różnego rodzaju ulgi w obszarze danin publicznoprawnych (zwolnienie ze składek ZUS), z drugiej strony wypłacana przez rząd bezpośrednio na konta przedsiębiorców realna pomoc finansowa na walkę ze skutkami pandemii, gdzie osobnym strumieniem, w oparciu o odrębne zasady, zostały uruchomione środki przez Polski Fundusz Rozwoju wypłacane za pośrednictwem banków.
Mnogość i tempo wdrażanych rozwiązań może sprawiać wrażenie właściwego zaspokojenia potrzeb przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta