Upadłość jednoosobowych przedsiębiorców – nowe zasady
Nowelizacja prawa upadłościowego ujednoliciła sytuację prawną zarówno byłych przedsiębiorców, jak i osób fizycznych, które nigdy nie prowadziły działalności gospodarczej.
24 marca 2020 r. weszła w życie istotna część nowelizacji z 30 sierpnia 2019 r. ustawy Prawo upadłościowe. Ujednoliciła ona sytuację prawną osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą z osobą nieprowadzącą takiej działalności. Poniżej omawiamy najważniejsze zmiany Prawa upadłościowego (dalej. Pr.up) wprowadzone tą nowelizacją.
Samozatrudniony to bardziej konsument
Nowelizacja Pr.up. wpisuje się w szerszy trend rozszerzania ochrony przewidzianej dla konsumentów na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. U podstaw działania ustawodawcy leży przekonanie, że zarówno przedsiębiorcy – osoby fizyczne, jak konsumenci, z reguły nie posiadają wiedzy prawniczej ani finansowej, pozwalającej na swobodne funkcjonowanie w obrocie prawnym i dlatego też potrzebują ochrony.
Ustawodawca zauważył wreszcie, że cała rzesza owych przedsiębiorców to w istocie samozatrudnieni. W tym sensie nowelizacja stanowi też odpowiedź na postulaty środowiska prawniczego (zarówno praktyków jak i teoretyków >patrz: Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Sprawiedliwości z 26 czerwca 2018 r. https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12312002/12511210/12511213/dokument348162.pdf (dostęp 16 listopada 2020 r.). Budzi wątpliwość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta