Chcemy takiej pomocy jak na Śląsku
REGIONY | Nie przeraża nas wizja zamknięcia kopalni, bo jesteśmy na to przygotowani – mówi Maciej Sytek, prezes ARR w Koninie
ZE PAK, kluczowy pracodawca w Wielkopolsce wschodniej, ogłosił zamknięcie kopalni i elektrowni na węgiel brunatny do 2030 r. Czy ta deklaracja pana ucieszyła, czy zmartwiła?
Ucieszyło mnie przedstawienie nowej zielonej strategii przez ZE PAK. Zresztą nie była to dla mnie niespodzianka, bo z władzami firmy o ich planach rozmawialiśmy już od dwóch lat. Ten proces trwał więc długo, bo są to przecież bardzo ważne kwestie biznesowe dla przedsiębiorcy. ZE PAK zawsze traktowaliśmy jako partnera, i to jednego z ważniejszych w procesie transformacji, jaką musi przejść cały region. Gdyby koncern zdecydował się wszystko zamknąć na głucho z dnia na dzień, to stanęlibyśmy w obliczu kilku czy kilkunastu tysięcy ludzi nagle pozbawionych pracy i byłoby nam dużo trudniej. Na szczęście przedsiębiorca bierze na siebie część odpowiedzialności i stara się utrzymać jak najwięcej miejsc pracy. To dla nas niezwykle ważne i pomocne. Tak więc wizja zamknięcia kopalni w naszym regionie nas nie przeraża, bo jesteśmy na nią przygotowani i wiemy jak chcemy przeprowadzić sprawiedliwą transformację.
Cała Wielkopolska wschodnia ma być neutralna klimatycznie do 2040 r. To przełomowa deklaracja w skali kraju. Jak chcecie to zrobić?
Główną zmianą będzie zaprzestanie spalania węgla brunatnego w energetyce i to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta