Czy można pracować w trakcie izolacji i na kwarantannie?
Przepisy pozwalałyby na pracę zdalną na kwarantannie oraz w okresie izolacji, gdyby zostały kompleksowo zinterpretowane. Ich łączna analiza stanowi duże wyzwanie dla pracodawców – są rozproszone po różnych aktach prawnych.
Pandemia koronawirusa trwa już ponad osiem miesięcy. Nieustannie pojawiają się nowe rozporządzenia i ustawy dotyczące pandemii – nadal jednak nie ma przepisów kompleksowo regulujących kwestię pracy zdalnej na kwarantannie lub izolacji w sposób dostosowany do aktualnych realiów. Co ciekawe, interpretacje organów administracji (w tym ZUS i Państwowej Inspekcji Pracy) zmieniają się częściej niż przepisy, a dodatkowo wydają się powstawać w oderwaniu od istniejących regulacji.
Zgodnie z aktualnymi informacjami uzyskanymi telefonicznie na infolinii ZUS i PIP:
- na kwarantannie wolno pracować, a na izolacji nie powinno się pracować;
- praca zdalna na kwarantannie zależy od „chęci" pracownika (pracodawca nie może zobowiązać pracownika do pracy);
- jeśli w systemie e-PUE pojawi się informacja o izolacji, to pracodawca powinien odsunąć pracownika od pracy.
W mojej ocenie wszystkie powyższe twierdzenia są niezasadne – zarówno w świetle istniejących przepisów, jak i realiów aktualnej pandemii.
1. Na kwarantannie wolno pracować, a na izolacji nie powinno się pracować.
Zarówno kwarantanna jak i izolacja zostały zrównane z niezdolnością do pracy na potrzeby wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego w przypadku choroby i macierzyństwa. Jednak nie oznacza to tożsamości faktycznej niezdolności do pracy spowodowanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta