Polska musi zrobić więcej, ale będzie miała więcej pieniędzy
Klimat | Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans odpowiedzialny za wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu
Komisja Europejska przedstawiła Zielony Ład na kilka miesięcy przed wybuchem pandemii. Na ile kryzys gospodarczy wywołany tym wydarzeniem zmienia wasze podejście do planu klimatycznej i zielonej transformacji?
Widzimy, że musimy działać szybciej w niektórych dziedzinach. To dlatego już teraz zaproponowaliśmy program fali renowacji w budownictwie, który pokazuje, jak chcemy połączyć długoterminową konieczność obniżania emisji z pilną koniecznością tworzenia miejsc pracy i tworzenia okazji biznesowych. Z tego też powodu pracujemy teraz nad zwiększeniem impulsu inwestycyjnego w infrastrukturze ładowania dla pojazdów elektrycznych czy w strategii wodorowej. Da to miejsca pracy, których nie da się przenieść gdzie indziej. Myślę, że kryzys w ogóle przyniósł to poczucie pilności działań, także w myśleniu firm. Teraz stoją przed pilną potrzebą zmian, dokonania inwestycji. A Zielony Ład oferuje im możliwość zrobienia tego we właściwy sposób.
Wspomniał pan o programie renowacji. To pierwszy tak wyraźny przejaw klimatycznych ambicji Unii, który dotknie bezpośrednio ludzi. Do tej pory nakładaliście obowiązki na przemysł, ludzie pośrednio widzieli tego skutki. Teraz odczują je bezpośrednio, będą musieli zmienić sposób, w jaki mieszkają. Nie boi się pan, że poza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta