Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów

03 marca 2021 | Rachunkowość | MARCIN JACKIEWICZ

Stworzenie prawidłowego i dopasowanego do działalności firmy modelu wyceny jest zadaniem, które wymaga nie tylko zaawansowanej wiedzy techniczno-organizacyjnej, ale także wiedzy z zakresu rachunkowości.

Działalność firm produkcyjnych jest procesem, który należy uznać za złożony i bardzo często skomplikowany. Kluczem do zrozumienia jej istoty jest co najmniej ogólne poznanie zagadnień technicznych wytwarzania wyrobów. Ponadto, należy pamiętać o zagadnieniach rachunkowych, których celem jest wartościowe przedstawienie efektów działalności wytwórczej, w tym także podejście od strony kosztowej.

Regulacje ustawowe

Od strony rachunkowej w działalności produkcyjnej istotnym jest określenie kosztu wytworzenia produktów. Dopiero jego określenie umożliwia racjonalne wskazanie ceny sprzedaży oraz prawidłowe rozliczanie i alokowanie wspólnych kosztów do różnych jednostek, procesów bądź produktów. W sytuacji, gdy koszt wytworzenia zostanie źle ustalony, może to skutkować błędnym ustaleniem ceny sprzedaży, a to z kolei może prowadzić do ujemnego wyniku sprzedaży.

Przepisy ustawy o rachunkowości oraz Krajowe Standardy Rachunkowości wskazują, że koszt wytworzenia produktu obejmuje wszelkie koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu.

Praktyka gospodarcza potwierdza, że przy złożonym procesie produkcyjnym na koszt wytworzenia produktów ma wpływ między innymi charakter wykonywanych prac, kwalifikacje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11902

Wydanie: 11902

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament