Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów
Stworzenie prawidłowego i dopasowanego do działalności firmy modelu wyceny jest zadaniem, które wymaga nie tylko zaawansowanej wiedzy techniczno-organizacyjnej, ale także wiedzy z zakresu rachunkowości.
Działalność firm produkcyjnych jest procesem, który należy uznać za złożony i bardzo często skomplikowany. Kluczem do zrozumienia jej istoty jest co najmniej ogólne poznanie zagadnień technicznych wytwarzania wyrobów. Ponadto, należy pamiętać o zagadnieniach rachunkowych, których celem jest wartościowe przedstawienie efektów działalności wytwórczej, w tym także podejście od strony kosztowej.
Regulacje ustawowe
Od strony rachunkowej w działalności produkcyjnej istotnym jest określenie kosztu wytworzenia produktów. Dopiero jego określenie umożliwia racjonalne wskazanie ceny sprzedaży oraz prawidłowe rozliczanie i alokowanie wspólnych kosztów do różnych jednostek, procesów bądź produktów. W sytuacji, gdy koszt wytworzenia zostanie źle ustalony, może to skutkować błędnym ustaleniem ceny sprzedaży, a to z kolei może prowadzić do ujemnego wyniku sprzedaży.
Przepisy ustawy o rachunkowości oraz Krajowe Standardy Rachunkowości wskazują, że koszt wytworzenia produktu obejmuje wszelkie koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu.
Praktyka gospodarcza potwierdza, że przy złożonym procesie produkcyjnym na koszt wytworzenia produktów ma wpływ między innymi charakter wykonywanych prac, kwalifikacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta