Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek od wynajmu może rozliczyć jeden ze współwłaścicieli

03 marca 2021 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Jeżeli na podstawie użyczenia jeden ze współwłaścicieli zarządza majątkiem wspólnym, to tylko on rejestruje się jako podatnik podatku od towarów i usług.

- Czytelnik wraz z siostrą jest współwłaścicielem (w częściach równych) kilku nieruchomości. Nieruchomości będą wynajmowane zarówno na cele prowadzenia działalności, jak i na cele mieszkalne. Zgodnie z ustaleniami siostra ma użyczyć nieodpłatnie bratu swoją część wszystkich nieruchomości. Zgodnie z umową użyczenia tylko on ma możliwość decydowania i pobierania pożytków z całej nieruchomości oraz zawierania umów z najemcami, dostawcami energii i wody, a także wystawiania faktur. Również w dokumentach (na fakturach) będzie występował tylko jeden współwłaściciel, tj. Czytelnik. Czy podatek VAT od wynajmu wszystkich nieruchomości może rozliczać tylko jeden współwłaściciel (który zarejestruje się jako podatnik VAT czynny) zarządzający nieruchomościami wspólnymi na podstawie umowy użyczenia zawartej z drugim współwłaścicielem? – pyta czytelnik.

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą (...) bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT). Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11902

Wydanie: 11902

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament