Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób zaksięgować licencje

03 marca 2021 | Rachunkowość | Marek Barowicz
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Nabyte przez przedsiębiorcę licencje, nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż 1 rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, zaliczane są do wartości niematerialnych i prawnych. Ich zakup wymaga odpowiedniego rozliczenia w księgach rachunkowych.

 

Licencja stanowi umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowę o korzystanie z utworu, obejmującą pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione (art. 41 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Jeżeli z umowy nie wynika, że udzielenie licencji nastąpiło nieodpłatnie, wówczas twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia (przy czym, jeżeli w umowie nie określono wysokości wynagrodzenia autorskiego, wówczas jego wartość należy ustalić z uwzględnieniem zakresu udzielonego prawa oraz korzyści wynikających z korzystania z utworu). Na gruncie prawa własności przemysłowej, przedmiotem licencji są wynalazki.

Rodzaje licencji

Wśród różnych form licencji wyróżnia się – w zależności od przyjętych kryteriów – następujące ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11902

Wydanie: 11902

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament