Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarbówka chce daniny mimo strat

03 marca 2021 | Prawo co dnia | Monika Pogroszewska

Przedsiębiorcy zapłacą 4 proc. od nadwyżki ponad milion złotych. Tego, kto odejmie straty z poprzednich lat, czeka spór.

Mimo że termin rozliczenia daniny solidarnościowej upływa już za dwa miesiące, przedsiębiorcy nadal nie wiedzą, od jakiej podstawy ją płacić.

Niejasne zasady

– Spór dotyczy rozliczenia strat z poprzednich lat. Fiskus nie zgadza się na ich odliczenie. To niekorzystne stanowisko. Przedsiębiorcy odczują jego konsekwencje szczególnie w ciągu najbliższych kilku lat, jeśli nie będą mogli uwzględnić strat powstałych w okresie pandemii. – mówi Grzegorz Grochowina, deputy director w KPMG w Polsce. – Ten, kto obawia się sporu z fiskusem, może zapłacić daninę bez odliczenia strat, a później złożyć korektę i wnosić o stwierdzenie nadpłaty – dodaje.

Danina solidarnościowa wynosi 4 proc. od nadwyżki ponad 1 mln zł. Przy jej wyliczeniu należy, zgodnie z art. 30h ustawy o PIT, uwzględnić sumę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11902

Wydanie: 11902

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament