Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granice wolności słowa sędziów na przykładzie sprawy moskiewskiej sędzi

03 marca 2021 | Sądy i Prokuratura | Aleksandra Rutkowska

Kwestie wolności wypowiedzi sędziego stanowią częsty przedmiot rozważań zarówno przedstawicieli doktryny, jak i orzecznictwa sądowego.

W ciągu ostatnich kilku lat przedmiotem debaty publicznej wielokrotnie była kwestia, do jakiego stopnia sędzia może swobodnie się wypowiedzieć. Niewątpliwie to bardzo trudne zadanie, gdyż granice te są bardzo płynne i niedookreślone. Jedno z istotnych orzeczeń w tej materii wydał Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie rosyjskiej sędzi Olgi Kudeszkiny.

Olga Kudeszkina była sędzią Sądu Miejskiego w Moskwie. W 2003 r. orzekała w sprawie o charakterze mafijno-korupcyjnym. Jednym z głównych oskarżonych był oficer śledczy, któremu zarzucono nadużywanie władzy w związku z dokonywaniem nielegalnych przeszukiwań. Miało do nich dochodzić w postępowaniach dotyczących nadużyć finansowych, w które zamieszana była grupa przedsiębiorstw, a także prawdopodobnie wysocy urzędnicy państwowi. W trakcie procesu prokurator złożył wniosek o wyłączenie sędzi od prowadzenia postępowania, a następnie taki sam wniosek złożył przeciwko ławnikom, którym zarzucił stronniczość. Wnioski te zostały oddalone, ale ławnicy złożyli rezygnację. Wkrótce, decyzją ówczesnej prezes Sądu Miejskiego w Moskwie, ze sprawy wyłączona została sędzia Kudeszkina, gdyż w ocenie przełożonej pojawiła się zwłoka z formułowaniem nowego składu sądu, związana również z urlopem wypoczynkowym sędzi.

W październiku 2003 r. sędzia Kudeszkina wzięła udział w wyborach do Dumy Państwowej. W trakcie wyborów jej urząd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11902

Wydanie: 11902

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament