Eksplozja cyfryzacji przeniosła nas o kilka lat do przodu
TECHNOLOGIE | Platformy streamingowe, firmy tworzące oprogramowanie i gry to główni beneficjenci pandemii
Aż o 953 proc. wzrosła w zeszłym roku liczba spotkań i wydarzeń online organizowanych w naszym kraju za pośrednictwem polskiej platformy webinarowej ClickMeeting. Ta jedna liczba jak w pigułce pokazuje eksplozję popytu na usługi związane ze zdalną komunikacją.
– Przejście do pracy zdalnej skłoniło firmy do częstszego niż wcześniej korzystania z programów do komunikacji online, z platform cyfrowych, botów i usług w chmurze – mówi Michał Kierul, prezes firmy SoftBlue.
Popyt na usługi oraz produkty IT systematycznie zwiększa się od lat, ale w czasie pandemii zjawisko to mocno przyspieszyło. – Dostarczamy sektorowi bankowemu czy e-commerce rozwiązania do masowej komunikacji z klientami. Od kilku lat rośniemy w dwucyfrowym tempie, ale w ubiegłym roku wzrost sprzedaży był wyraźnie wyższy niż wcześniej – potwierdza Katarzyna Garbaciak, dyrektor zarządzająca EmailLabs.
Sprzęt i oprogramowanie
Przyspieszona cyfryzacja przełożyła się również na zwiększenie sprzedaży sprzętu.
– W 2020 r. obserwowaliśmy ogromny wzrost popytu na laptopy, urządzenia peryferyjne czy serwery. W trzecim kwartale, w porównaniu z rokiem ubiegłym, zamówienia klientów wzrosły o 62 proc. – informuje Dariusz Piotrowski, dyrektor generalny Dell Technologies Polska.
Jak dodaje, na początku pandemii bardzo ważne były działania ad hoc, czyli zakup sprzętu do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta