Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przypadkowość losowana

03 marca 2021 | Sądy i Prokuratura | Tomasz Krawczyk

W myśl stalinowskiej paremii kadry decydują o wszystkim.

Flagowym sukcesem obecnych zmian w sądach powszechnych miało być losowanie składów orzekających. Wprowadzeniu SLPS (System Losowego Przydziału Spraw) towarzyszyła narracja – poza tą o chęci równomiernego obciążenia sędziów – o wykluczeniu możliwości ręcznego wyznaczania składów i zapewnieniu gwarancji bezstronności sądów. Te zapowiedzi można by wziąć za dobrą monetę, gdyby nie to, że za chwilę nowi funkcyjni dostali ograniczony wpływ spraw.

Personalne zmiany w sądach również nie tak dawno reklamowano jako dążenie do „odpolitycznienia" polskiego sądownictwa, a jak się to ostatecznie ma do realiów, chyba każdy widzi.

Tylko trzy

W apelacji łódzkiej w krótkim czasie ujawniły się trzy sprawy o sporym ładunku medialnym, ważne dla polityków partii rządzącej i związanych z nimi środowisk. Najpierw na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie K 16/17 doszło do wznowienia i potem umorzenia sprawy „łódzkiego drukarza", dotyczącej odmowy wykonania usługi drukarskiej materiałów LGBT z powołaniem się na klauzulę sumienia. Rzecz absorbowała Ordo Iuris i polityków Solidarnej Polski, w tym ministra Ziobrę, który po trybunalskim wyroku zwołał nawet na tę okoliczność konferencję prasową.

Sprawę dostał do referatu mianowany przez ministra sprawiedliwości prezes Sądu Dyscyplinarnego przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11902

Wydanie: 11902

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament