Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo handlowe nie może zmieniać podatków

03 marca 2021 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Zarówno do dobrowolnego, jak i automatycznego umorzenia udziałów dokonanych za wynagrodzeniem, miały zastosowanie przepisy dotyczące cen transferowych.

 

Sprawa dotyczyła wykładni przepisów o PIT w zakresie cen transferowych i obowiązku sporządzenia stosownej dokumentacji. We wniosku o interpretację z 2015 r. podatnik wskazał, że jest udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W przyszłości rozważane jest umorzenie udziałów posiadanych przez jednego ze wspólników zgodnie z art. 199 § 1 i § 3 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Z wniosku wynikało, że do nabycia udziałów w celu ich umorzenia doszłoby w zamian za wynagrodzenie, które może odbiegać od wartości rynkowej umarzanych udziałów w spółce.

Alternatywnie, możliwe jest, że uchwałą dojdzie do tzw. automatycznego umorzenia udziałów w trybie art. 199 § 4 k.s.h.

Podatnik chciał się upewnić czy do planowanego umorzenia mogą mieć zastosowanie reguły z art. 25 i art. 25a ustawy o PIT tj. dotyczące tzw. cen transferowych?

Sam był przekonany, że nie, bo przepisy o cenach transferowych dotyczą zdarzeń będących następstwem działalności gospodarczej (podstawowej lub dodatkowej), w wyniku których generowane są przychody. W konsekwencji nie powinny one znaleźć zastosowania w przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11902

Wydanie: 11902

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament