Prawo handlowe nie może zmieniać podatków
Zarówno do dobrowolnego, jak i automatycznego umorzenia udziałów dokonanych za wynagrodzeniem, miały zastosowanie przepisy dotyczące cen transferowych.
Sprawa dotyczyła wykładni przepisów o PIT w zakresie cen transferowych i obowiązku sporządzenia stosownej dokumentacji. We wniosku o interpretację z 2015 r. podatnik wskazał, że jest udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W przyszłości rozważane jest umorzenie udziałów posiadanych przez jednego ze wspólników zgodnie z art. 199 § 1 i § 3 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Z wniosku wynikało, że do nabycia udziałów w celu ich umorzenia doszłoby w zamian za wynagrodzenie, które może odbiegać od wartości rynkowej umarzanych udziałów w spółce.
Alternatywnie, możliwe jest, że uchwałą dojdzie do tzw. automatycznego umorzenia udziałów w trybie art. 199 § 4 k.s.h.
Podatnik chciał się upewnić czy do planowanego umorzenia mogą mieć zastosowanie reguły z art. 25 i art. 25a ustawy o PIT tj. dotyczące tzw. cen transferowych?
Sam był przekonany, że nie, bo przepisy o cenach transferowych dotyczą zdarzeń będących następstwem działalności gospodarczej (podstawowej lub dodatkowej), w wyniku których generowane są przychody. W konsekwencji nie powinny one znaleźć zastosowania w przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta