Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szara strefa skorzysta na nowym podatku

03 marca 2021 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
Opłata reprograficzna może sprawić, że ceny elektroniki użytkowej w Polsce skoczą z najniższych do jednych z najwyższych w Europie
źródło: Shutterstock
Opłata reprograficzna może sprawić, że ceny elektroniki użytkowej w Polsce skoczą z najniższych do jednych z najwyższych w Europie

Trzy czwarte Polaków źle ocenia pomysł obciążenia smartfonów, laptopów czy telewizorów „smart" opłatą reprograficzną. Eksperci biją na alarm: plany rządu uderzą w rodzimych dystrybutorów sprzętu i najuboższych.

 

Ceny elektroniki nad Wisłą wzrosną do jednych z najwyższych w Europie – taki może być efekt obłożenia części urządzeń segmentu elektroniki użytkowej tzw. podatkiem od smartfonów. To pomysł Ministerstwa Kultury, by w ten sposób zrekompensować artystom straty wynikające z nielegalnego kopiowania ich twórczości. 6-proc. stawka opłaty może jednak skutkować utratą konkurencyjności polskich przedsiębiorców, zajmujących się handlem elektroniką, a także wykluczeniem cyfrowym części grup społecznych.

Polacy nie chcą podatku od elektroniki użytkowej. Jak wynika z najnowszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11902

Wydanie: 11902

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament