Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarządzanie ryzykiem w ramach strategii podatkowej

03 marca 2021 | Rachunkowość | PAULINA MALENDOWICZ Piotr Szeliga

Ustawodawca nakładając obowiązek przekazania informacji o stosowanej strategii podatkowej wskazał na elementy, jakie informacja ta powinna zawierać.

Od 1 stycznia 2021 r. podatkowe grupy kapitałowe oraz podatnicy, których przychody w roku poprzednim przekroczyły próg 50 mln euro mają obowiązek publikowania informacji o strategii podatkowej realizowanej za rok podatkowy na własnej stronie internetowej.

Czym jest strategia podatkowa

Pomocna w ustaleniu definicji strategii podatkowej może okazać się treść art. 20u pkt 2 Ordynacji podatkowej, który obliguje podatnika objętego umową o współdziałanie (instrument zarządzania ryzykiem podatkowym we współpracy z Szefem KAS, dostępny tylko dla największych podatników), do posiadania skutecznego i adekwatnego zbioru zidentyfikowanych i opisanych procesów oraz procedur dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie (ramy wewnętrznego nadzoru podatkowego). Natomiast w celu wskazania samych elementów, do jakich powinna odwoływać się strategia podatkowa, należałoby sięgnąć do wydanych przez Ministerstwo Finansów Wytycznych w zakresie Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego.

Co prawda Wytyczne nie odwołują bezpośrednio do zastosowania strategii podatkowej, ani nie stanowią źródła prawa powszechnie obowiązującego, ale mogą stanowić wskazówki w zakresie prawidłowego sporządzenia strategii oraz skutecznego nadzoru nad kwestiami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11902

Wydanie: 11902

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament