Zarządzanie ryzykiem w ramach strategii podatkowej
Ustawodawca nakładając obowiązek przekazania informacji o stosowanej strategii podatkowej wskazał na elementy, jakie informacja ta powinna zawierać.
Od 1 stycznia 2021 r. podatkowe grupy kapitałowe oraz podatnicy, których przychody w roku poprzednim przekroczyły próg 50 mln euro mają obowiązek publikowania informacji o strategii podatkowej realizowanej za rok podatkowy na własnej stronie internetowej.
Czym jest strategia podatkowa
Pomocna w ustaleniu definicji strategii podatkowej może okazać się treść art. 20u pkt 2 Ordynacji podatkowej, który obliguje podatnika objętego umową o współdziałanie (instrument zarządzania ryzykiem podatkowym we współpracy z Szefem KAS, dostępny tylko dla największych podatników), do posiadania skutecznego i adekwatnego zbioru zidentyfikowanych i opisanych procesów oraz procedur dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie (ramy wewnętrznego nadzoru podatkowego). Natomiast w celu wskazania samych elementów, do jakich powinna odwoływać się strategia podatkowa, należałoby sięgnąć do wydanych przez Ministerstwo Finansów Wytycznych w zakresie Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego.
Co prawda Wytyczne nie odwołują bezpośrednio do zastosowania strategii podatkowej, ani nie stanowią źródła prawa powszechnie obowiązującego, ale mogą stanowić wskazówki w zakresie prawidłowego sporządzenia strategii oraz skutecznego nadzoru nad kwestiami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta