Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Le Pen coraz bliżej zwycięstwa

03 marca 2021 | Świat | Jędrzej Bielecki
Nicolas Sarkozy był ostatnim gaullistą w Pałacu Elizejskim
źródło: AFP
Nicolas Sarkozy był ostatnim gaullistą w Pałacu Elizejskim

Surowy wyrok na Sarkozym pozbawia prawicę wiarygodnego kandydata w walce o Pałac Elizejski. Skorzysta na tym liderka Zjednoczenia Narodowego.

 

Grobowa cisza zapanowała w poniedziałek po południu na sali sądowej w Paryżu, gdy okazało się, że Nicolas Sarkozy (prezydent w latach 2007-2012) staje się pierwszym przywódcą V Republiki skazanym na więzienie. Bo choć Jacques Chirac również usłyszał wyrok za afery korupcyjne, to jednak tylko w zawieszeniu, podczas gdy jego następca ma przesiedzieć za kratkami rok (dwa kolejne otrzymał w zawieszeniu).

Dzień później z szoku wciąż nie otrząsnęła się francuska prawica. – Bezwarunkowe poparcie dla Nicolasa Sarkozy'ego. Surowość wyroku jest absolutnie nieproporcjonalna i pokazuje, jak instytucja, która już jest bardzo krytykowana, uwzięła się na jednej osobie. Trzeba do końca wyjaśnić, jakie metody stosuje Krajowa Prokuratura Finansowa (PNF) i na ile pozostaje instytucją niezależną – napisał na Twitterze szef Republikanów Christian Jacob.

Pada front republikański

Na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11902

Wydanie: 11902

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament