Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki wycofania nieruchomości z ewidencji

03 marca 2021 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Zaprzestanie używania środka trwałego w działalności nie wiąże się z koniecznością korekty dokonanych odpisów.

 

Przedsiębiorca zamierza wycofać z majątku firmy budynek użytkowy stanowiący środek trwały w jego firmie. Budynek amortyzowany jest według metody liniowej z zastosowaniem ustawowej 2,5 proc. rocznej stawki amortyzacyjnej. Budynek l nie został jeszcze w całości zamortyzowany. Grunta znajdujący pod budynkiem również jest środkiem trwałym nie polega jednak amortyzacji. Czy wycofanie nieruchomości z ewidencji środków trwałych i zaprzestanie wykorzystywania ich do prowadzenia działalności gospodarczej, będzie skutkować koniecznością dokonania korekty odpisów amortyzacyjnych za okres, w którym były one wykorzystywane w ramach prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej? Przedsiębiorca zdarzenia gospodarczej ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w ustawie o PIT, wydatki na nabycie środków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11902

Wydanie: 11902

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament