Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak podatki i Brexit wpływają na sprawozdawczość finansową

03 marca 2021 | Rachunkowość | Katarzyna Marzec

Rok 2021 przyniósł wiele zmian związanych z obciążeniami fiskalnymi, a niektóre z nich okazały się dla części podmiotów wręcz rewolucyjne. Opodatkowanie spółek komandytowych, wprowadzenie nowych podatków i opłat oraz wyjście Wielkiej Brytanii z UE powodują, że podmioty muszą ocenić wpływ tych zmian na swoje księgi rachunkowe, a co za tym idzie także na sprawozdania finansowe.

W artykule przestawiamy tylko wybrane wyzwania, z którymi podmioty muszą się zmierzyć – w wielu przypadkach już przy sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2020 rok.

Opodatkowanie spółek komandytowych

Jedną z najszerzej dyskutowanych zmian jest objęcie spółek komandytowych podatkiem dochodowym. Nowe rozwiązania oddziałują na obowiązki sprawozdawcze tych spółek. Po pierwsze, wpływ opodatkowania spółki, która dotychczas była transparentna podatkowo, jest ujmowany w sprawozdaniu tej spółki, ale może znaleźć również odzwierciedlenie w sprawozdaniu finansowym spółki będącej jej właścicielem.

Przed zmianą wyniki spółek komandytowych były opodatkowane na poziomie udziałowca. Skutkiem tego, ewentualne różnice przejściowe między wartością podatkową a księgową aktywów i zobowiązań spółki komandytowej ujęte były w podatku odroczonym spółki-matki. Na skutek przeniesienia ciężaru opodatkowania na spółkę komandytową, niektóre różnice przejściowe nie zrealizują się na poziomie właściciela i w konsekwencji podatek odroczony z nimi związany powinien być ujęty w księgach spółki komandytowej już w 2020 roku.

Wynika to z tego, że skutki księgowe uzyskania statusu podatnika CIT przez spółkę komandytową ujmuje się w okresie, w którym zmiany przepisów zostały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11902

Wydanie: 11902

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament