Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ująć rozruch technologiczny w księgach

03 marca 2021 | Rachunkowość | Marek Barowicz
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości nr 11 „Środki trwałe", koszty prób i testów przeprowadzanych w celu sprawdzenia działania środka trwałego zwiększają jego wartość początkową. Wymaga to odpowiedniego ujęcia w księgach.

Poddanym testom środkiem trwałym może być, np. linia produkcyjna i konieczność stwierdzenia jej przydatności do użytkowania w związku z planem uruchomienia nowej produkcji, zgodnie z zamierzeniami przedsiębiorstwa lub wymogami zewnętrznymi, np. uwarunkowaniami gospodarczymi, ekonomicznymi, prawnymi, czy społecznymi. Koszty poniesione do dnia udokumentowanego przyjęcia tego środka trwałego do używania zwiększają jego wartość początkową. Natomiast wartość początkowa środka trwałego w budowie, tj. środka zainstalowanego, ale jeszcze nie oddanego w przedsiębiorstwie do użytkowania, podlega natomiast obniżeniu o wartość ustaloną w cenie sprzedaży netto – przyjętych do magazynu lub sprzedanych wyrobów gotowych, półproduktów lub usług, powstałych w konsekwencji przeprowadzonych prób i testów -pod warunkiem, że ich wartość jest istotna.

Operacje gospodarcze związane z rozruchem technologicznym środka trwałego wymagają następującego ujęcia w księgach rachunkowych:

Wartość początkowa

Uwzględnienia również wymaga, że do wartości początkowej nowego środka trwałego (poddawanego rozruchowi technologicznemu, przed oddaniem go do używania) zalicza się koszty przeprowadzenia likwidacji (np. rozbiórki, wyburzenia, demontażu) innego środka trwałego pod warunkiem, że jego likwidacja warunkuje możliwość przeprowadzania budowy:

Wn „Środki trwałe w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11902

Wydanie: 11902

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament