Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ludzie listy piszą…

03 marca 2021 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska

Komunikacja w sądach jak za króla Ćwieczka.

Gdy podstawowym narzędziem komunikacyjnym całego świata jest internet, gdy dokonujemy płatności i zakupów elektronicznych, korespondencje służbową i prywatną prowadzimy w tej formie, używamy smartfonów – w sądach podstawowym narzędziem komunikacji ze stronami są wciąż, niestety, tradycyjne listy.

Rzecz to niebagatelna, albowiem jeśli sięgnąć do danych liczbowych, to przykładowo dla poszczególnych jednostek Centrum Sądownictwa Gospodarczego w 2013 r. ilość tej korespondencji przedstawiała się następująco: do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło 365 036 listów, do sądu rejonowego w wydziałach procesowych – 257 417 listów, zaś w wydziałach Krajowego Rejestru Sądowego – 284 703 listów.

W sądzie czas się zatrzymał na 50 lat!

Gdyby w dobie cyfryzacji i informatyzacji, sztucznej inteligencji ktoś nam powiedział, że w sądach wciąż protokół spisywany jest odręcznie, a wyrok sędzia odręcznie pisze na papierze, wzbudziłoby to z pewnością nasze zdziwienie. W zasadzie dziś żadnej sprawy urzędowej nie załatwi się bez komputera. I o ile druk urzędowy możemy wypełnić ręcznie, o tyle w urzędach i w sądach pracownicy przywykli już do pism drukowanych.

Zaskoczenie więc budzi, że doręczenia sądowe nie mogą odbywać się w formie elektronicznej. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że obieg papierowej korespondencji z potwierdzeniem odbioru trwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11902

Wydanie: 11902

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament