Są rozwiązania, które pozwolą uprościć rozliczenia w grupach kapitałowych
Realizacja biznesowych celów oraz poszukiwanie efektywności rozliczeń wymaga coraz częściej dopasowania modelu działalności do istniejących rozwiązań prawnych. Dotyczy to również firm działających w strukturach wielopodmiotowych.
Ostatnia nowelizacja kodeksu spółek handlowych, obowiązująca od października 2022 r., wprowadziła wiele istotnych zmian dotyczących ładu korporacyjnego. Nie uwzględniła ona jednak specyfiki regulacji podatkowych podmiotów wchodzących w skład grupy. W tym zakresie podatnikom pozostaje możliwość skorzystania z dostępnych i znanych już wcześniej rozwiązań na gruncie podatkowym, takich jak podatkowe grupy kapitałowe (dalej: PGK), czy też sięgnięcie do nowych rozwiązań w postaci grupy VAT.
PGK stanowi szczególną kategorię podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Podatnicy przystępując do grupy ukierunkowani są na pozyskanie uproszczeń rozliczeń w zakresie podatku dochodowego oraz zredukowanie łącznego zobowiązania podatkowego podmiotów powiązanych, poprzez konsolidację ich wyników podatkowych. W prawie podatkowym jest to rozwiązanie znane od dawna, ale nie zawsze było postrzegane jako atrakcyjne.
PGK na przestrzeni czasu
PGK zostało wprowadzone w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: ustawa o CIT) już ponad 20 lat temu. Pierwotnie nie cieszyło się ono dużym zainteresowaniem podatników. Niska popularność PGK wynikała przede wszystkim z wysokich wymogów związanych z jej utworzeniem. Dla wielu firm spełnienie przesłanki osiągnięcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta