Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Są rozwiązania, które pozwolą uprościć rozliczenia w grupach kapitałowych

27 lutego 2023 | Podatki i księgowość | Tomasz Dziadura Michał Pacyga Bartłomiej Pyka

Realizacja biznesowych celów oraz poszukiwanie efektywności rozliczeń wymaga coraz częściej dopasowania modelu działalności do istniejących rozwiązań prawnych. Dotyczy to również firm działających w strukturach wielopodmiotowych.

Ostatnia nowelizacja kodeksu spółek handlowych, obowiązująca od października 2022 r., wprowadziła wiele istotnych zmian dotyczących ładu korporacyjnego. Nie uwzględniła ona jednak specyfiki regulacji podatkowych podmiotów wchodzących w skład grupy. W tym zakresie podatnikom pozostaje możliwość skorzystania z dostępnych i znanych już wcześniej rozwiązań na gruncie podatkowym, takich jak podatkowe grupy kapitałowe (dalej: PGK), czy też sięgnięcie do nowych rozwiązań w postaci grupy VAT.

PGK stanowi szczególną kategorię podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Podatnicy przystępując do grupy ukierunkowani są na pozyskanie uproszczeń rozliczeń w zakresie podatku dochodowego oraz zredukowanie łącznego zobowiązania podatkowego podmiotów powiązanych, poprzez konsolidację ich wyników podatkowych. W prawie podatkowym jest to rozwiązanie znane od dawna, ale nie zawsze było postrzegane jako atrakcyjne.

PGK na przestrzeni czasu

PGK zostało wprowadzone w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: ustawa o CIT) już ponad 20 lat temu. Pierwotnie nie cieszyło się ono dużym zainteresowaniem podatników. Niska popularność PGK wynikała przede wszystkim z wysokich wymogów związanych z jej utworzeniem. Dla wielu firm spełnienie przesłanki osiągnięcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12507

Wydanie: 12507

Spis treści
Zamów abonament