Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strategia podatkowa nie zawsze oczywista, a wytycznych brak

27 lutego 2023 | Podatki i księgowość | Piotr Świstak

Podatnicy chcą mieć jasny przekaz, co do zakresu ujawnianych publicznie danych. Tym bardziej, że poza funkcją zwiększania transparentności rozliczeń podatkowych, mogą one przyciągnąć niechcianą uwagę fiskusa.

Przepis art. 27c ustawy o CIT, który wprowadził obowiązek sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o strategii podatkowej dla największych podatników wszedł w życie 1 stycznia 2021 roku. Dotyczy podatkowych grup kapitałowych (bez względu na wysokość osiąganych przychodów) i pozostałych podatników, u których wartość przychodów przekroczyła 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego w ostatnim dniu roboczym poprzedniego roku kalendarzowego przez NBP.

Pomimo zgłaszanych przez przedsiębiorców wątpliwości, co do praktycznych kwestii związanych z nowym obowiązkiem raportowania, Ministerstwo Finansów, jak dotąd nie zdecydowało się na publikację szerszych wytycznych w tym zakresie, poprzestając jedynie na komunikatach z 9 grudnia 2020 roku oraz przypomnieniach o raportowaniu z 15 grudnia 2021 roku i 22 grudnia 2021 roku.

Jedynie komunikat

W sytuacji, gdy celem nowelizacji wprowadzającej obowiązek publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej, jest dążenie do zwiększenia transparentności podatkowej podatników odgrywających istotną rolę na polskim rynku, brak praktycznych wskazówek, co powinny zawierać poszczególne części sprawozdania powoduje, że zamiast jednolitego standardu transparentności, pojawiają się różne interpretacje i stanowiska, co do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12507

Wydanie: 12507

Spis treści
Zamów abonament