Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trendy w kontrolach podatkowych

27 lutego 2023 | Podatki i księgowość | Wojciech Majkowski Oskar Wala

Wzrost aktywności skarbówki badającej rozliczenia podatników, coraz lepsze przygotowanie kontrolujących, a także rozwój narzędzi analitycznych powodują, że efekty działań kontrolnych są coraz lepsze. Jeśli więc podatnik ma coś na sumieniu, może się spodziewać wizyty.

Zagadnienie dotyczące kontroli podatkowych jest aktualne i to już od dłuższego czasu. Przyczyna takiego stanu rzeczy wiąże się z zintensyfikowanymi działaniami Ministerstwa Finansów prowadzącymi do uszczelnienia sytemu podatkowego, jak również kryzysem gospodarczym, który zmusza Skarb Państwa do co raz bardziej wymagających działań w zakresie finansowania założeń budżetowych.

Wpływy do budżetu państwa co roku ulegają odpowiedniemu zwiększeniu. W 2018 r. dochody budżetu państwa wyniosły około 380 mld zł, podczas gdy w 2021 r. było to już około 495 mld, a w danych dotyczących 2022 r. – zgodnie ze stanem na listopad – było to 465 mld zł, a możliwe, że kwota w ujęciu całego 2022 r. znacznie wzrośnie i pobije rekord z 2021 roku.

Podatkiem, który dostarcza największych wpływów do budżetu państwa co roku jest VAT, w czołówce znajduję się także akcyza, a dopiero później z nieco niższymi kwotami spotykamy się z podatkami dochodowymi od osób prawnych i fizycznych. Przykładowo w 2022 r. (stan na listopad) podatek od towarów i usług dostarczył dochód budżet państwa na poziomie 211,8 mld zł, akcyza 72,7 mld zł, podatek dochodowy od osób fizycznych 63,5 mld zł, a podatek dochodowy od osób prawnych – 65 mld zł.

Nieco statystyk

Bicie kolejnych rekordów w dochodach Skarbu Państwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12507

Wydanie: 12507

Spis treści
Zamów abonament