Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za odblokowanie KPO nie powinni płacić obywatele

27 lutego 2023 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Wysiłek sędziów i dobra organizacja może w dłuższej perspektywie pozwolić na skrócenie czasu oczekiwania na załatwianie sprawy przed NSA nawet do roku. Ale przeniesienie do niego spraw dyscyplinarnych i testowych sędziów mogłoby zniweczyć ten efekt – uważa prof. Jacek Chlebny, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego

Pandemia bardzo mocno wpłynęła nie tylko na nasze życie jako społeczeństwa, ale też na funkcjonowanie państwa. Z pewnością odbiła się też na pracy sądów administracyjnych. Jej skutki widać w statystykach rocznych?

Tak, pandemia i związane z nią ograniczenia miały wpływ na pracę sądów. Przede wszystkim doprowadziły do spowolnienia pracy w sądach administracyjnych obu instancji, co przełożyło się na spadek załatwianych spraw. Pandemia wpłynęła też na pracę administracji publicznej, przez co do sądów administracyjnych wpłynęło mniej spraw. Potwierdzają to statystyki. Najlepiej widać to w sądach pierwszej instancji, czyli wojewódzkich sądach administracyjnych (WSA). W ich przypadku średni wpływ z lat sprzed pandemii wynosił ok. 80 tys. spraw, a w 2020 około 69 tys. W kolejnym pandemicznym roku w statystykach widać odbicie i powrót do dużych wpływów. Do wojewódzkich sądów administracyjnych w 2021 r. trafiła wręcz rekordowa ilość aż 87 709 spraw.

A jak pandemia przełożyła się na kondycję Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA)?

Sytuacja w NSA była podobna. W latach sprzed pandemii średnioroczny wpływ spraw utrzymywał się na w miarę stałym poziomie ok. 20–25 tys. rocznie. W pierwszym pandemicznym roku odnotowaliśmy spadek wpływu, a w kolejnym roku sytuacja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12507

Wydanie: 12507

Spis treści
Zamów abonament