Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przelew dla oszusta: fiskus żąda dodatkowych dowodów

27 lutego 2023 | Podatki i księgowość | Wioleta Kosińska

Organy podatkowe wymagają od podatników potwierdzenia, że policja lub prokuratura zakończyła ściganie sprawcy przestępstwa. Nie wystarcza im dysponowanie innymi dokumentami, potwierdzającymi poniesienie straty. Zdaniem sądu postępowanie urzędników jest bezpodstawne. Nie mogą odmawiać rozliczenia wydatku w kosztach.

Brak konkretnego przepisu wskazującego, że jedynym dowodem uprawdopodabniającym zaistnienie straty jest postanowienie o umorzeniu postępowania przed organami ścigania z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa, rodzi obowiązek oceny innych dokumentów, którymi dysponuje podatnik i ustalenia, czy są one wystarczające do uprawdopodobnienia i udokumentowania poniesienia straty oraz zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodów.

W środkach trwałych i obrotowych

Do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie wydatki, bezpośrednio i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ustawy o CIT, uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Podatnik, zaliczając dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, winien wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na osiągnięcie lub zabezpieczenie źródeł przychodów.

Wśród wymienionych w tzw. negatywnym katalogu kosztów ujętym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT nie wyszczególniono strat w środkach obrotowych. Oznacza to, iż co do zasady straty te, jako związane z prowadzoną działalnością, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

Potwierdzają to również art. 16...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12507

Wydanie: 12507

Spis treści
Zamów abonament