Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Publikacje polskich naukowców na temat badań nad sztuczną inteligencją

27 lutego 2023 | Rektorzy o swoich uczelniach | rp.pl

| W latach 2010–2021 w naukach ścisłych i technicznych opublikowano na całym świecie aż 949 tys. prac na temat sztucznej inteligencji, z czego niemal 14 tys. przy współudziale naukowców z polskich ośrodków. Polska zajęła piąte miejsce pod względem liczby publikacji spośród 27 państw UE – wynika z raportu „Sztuczna inteligencja: osiągnięcia publikacyjne z nauk ścisłych i technicznych w latach 2010–2021” Ośrodka Przetwarzania Informacji.

Opracowując raport, eksperci Instytutu skupili się na publikacjach naukowych dotyczących sztucznej inteligencji (SI) w zakresie nauk ścisłych i technicznych.

Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone

W sumie w ciągu 11 lat na całym świecie powstało aż 949 tys. publikacji na ten temat. Najwięcej przygotowali autorzy z Chin (257 tys.), Stanów Zjednoczonych (140 tys.) oraz Indii (105 tys.). Stanowiły one łącznie 45 proc. światowych publikacji o tej tematyce.

Znaczna ich liczba nie zawsze przekłada się jednak na poziom wykorzystania wyników tych prac przez innych. W tej kwestii największy wpływ miał dorobek badaczy z Hongkongu i Szwajcarii.

– Nieco mniejszy poziom wpływu odnotowano dla prac autorów ze Stanów Zjednoczonych. Ich publikacje cytowano średnio 75 proc. częściej niż podobne prace na świecie, co uplasowało USA na piątym miejscu pod względem wielkości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12507

Wydanie: 12507

Spis treści
Zamów abonament